Trans Sibirya – Vladivostok

Vladivostok Rusya’nın en doğusundaki bir merkezdir ve altın boynuzun doğu ucundadır. Petersburg ya da Moskova’dan başlayan uzun, eğlenceli ve masalsı Trans-Sibirya yolculuğunun son durağıdır. İsmi, Doğunun Lordu anlamına gelmektedir. Japonya, Kuzey Kore ve Çin’in hemen yanındadır. Pasifik okyanusuna bakan yüzüyle de Alaska’ya selam çakmaktadır. Oscar ödüllü aktör Yul Brynner’in doğduğu şehirdir.

Japon saldırılarına karşı bir savunma hattı olarak 1880 yılında askeri üs olarak kurulan bir şehirdir. C-56 Denizaltı’sı gezisinde de göreceğiniz gibi askeri filo şehirde büyük öneme sahiptir. Bu denizaltı bir müze olarak ziyarete açıktır. 1991’e kadar yabancılara giriş yasak olan Vladivostok’a Japon işgalinin önünü kesme görevini başarıyla yürütmüştür. Japonya ve Rusya barıştıktan sonra ise Japonya ile ticaretin öncül merkezi konumuna gelmiştir. Şehirde ikinci el Japon arabası yoğunluğu görmek mümkündür.

Burada Rus-Japon savaşı sırasında silah yığınağı yapılan bir ada vardır. İkinci Dünya Savaşı’nın en şiddetli cepheleri göz önüne gelmektedir. Japonlarca batırılan bir Rus gemisinden alınan füzeler, adaya ustalıkla monte edilmiştir ve ziyarete açık konumdadır. İsmi Rus Adası’dır.  Bu ada ile şehri bağlayan köprüler nedeniyle şehri İstanbul’a, görüntüyü İstanbul Boğazı’na benzetenler çıkmıştır. Şehir, bir eğitim şehri olarak ön plana çıkmayı başarmıştır. Birçok modern üniversiteye ve çokça yabancı öğrenciye sahiptir.

Oscar ödüllü aktör çıkaran şehir

Balıkçılık çok gelişmiştir ve deniz ürünleri Rusya’nın batı yakasına göre oldukça ucuzdur. Özellikle havyarın en ucuz olduğu kenttir. Okyanus balıkları ve nehir balıklarının aramanlandığı müthiş ve ucuz menüleriyle onlarca balık lokantası davetlilerini beklemektedir. Tokyo’ya uçakla iki buçuk saat olan Vladivostok, Moskova’ya tam on iki saatlik mesafededir. Saat farkı ise tam altı saattir.

Vladivostok, 1956 yılında Oscar ödülü almış bir aktörün de çıkış yeridir. Tarih müzesinde Yul Brynner’e ait özel eşyalar da sergilenmektedir. 1920’de Vladivostok’ta doğup büyüyen Yul Brynner, Çin’de bir süre eğitim aldıktan sonra Paris’teki ünlü Sourbonne Üniversitesinde felsefe eğitimi almıştır. Adrından tiyatroya başlayan Brynner, ABD’ye yerleşir ve Broadway tiyatrosuna kadar yükselir. Kral ve Ben filmindeki rolü ile  Oscar kazanan Brynner, 1967 yılında ziyaret ettiği Türkiye’de “Dazlak Kral” olarak gazetelerde haber olmuştu. Günde beş paket sigara içen Brynner, akciğer kanserinden New York’ta yaşamını yitirdi.

Vladivostok ve Transsibirya gezisi için bize ulaşın: tatkazantravels@mail.ru veya Whatsapp : +79625632236