Trans Sibirya – Ufa

Ufa, Başkurt Türklerinin yaşadığı Başkurdistan Cumhuriyetinin başkentidir. Tranns-Sibirya turlarının uğrak şehirlerinden Ufa, kozmopolit kültürü ile dikkat çeker. Genç önder Salavat Yulayev’in şehri; Belaya nehrinin yani Ak İdil’in üstüne kurulmuş bir şehir… Lala Tulpan camiinden Yedi Kız Anıtı’na ve Avrupa’nın en büyük krom heykeline (Yulayev Heykeli) sahiptir.

Ufa, bir milyonu aşkın nüfusuyla Rusya’nın sekizinci büyük kenti konumundadır. Kurt, Başkurt lehçesinde arı anlamına gelmektedir ve Başkurt da Kraliçe Arı anlamına gelmektedir. Ural Dağlarında üretilen Başkurt balı, hem Rusya çapında çok ünlüdür hem de önemli bir gelir kaynağıdır. Paul Lafargue’ın ünlü Tembellik Hakkı adlı eserinde bahsettiği Ural Dağlarında yaşayan Türkî bir dil konuşan halk Başkurtlardır.

Tatar, Başkurt ve Rus halklarının acılı annesi

Ufa’da Belaya Nehri yani Ak İdil manzarasına dikilen kardeşlik anıtı önemlidir. Buna yakın olan acılı Anne Anıtı da Rusya’da Büyük Vatanperverlik Savaşı olarak bilinen II. Dünya Savaşı sonrası dikilmişlerdir. Ak İdil ise tüm bunların yanında yemyeşil ağaçlarla kaplı huzurlu manzarasını turistlere sunmaktadır.

Şehrin Rus mimarisi on sekizinci yüzyılın sonunda şehre atanan komutan Aleksandr Vasileviç Suborov tarafından ikinci Katerina’nın yardımlarıyla ağırlık kazanmıştır. 1803’ten itibaren şehirdeki çalışmalarına başlayan ünlü İngiliz mimar William Hastie’nin eserleri görülmeye değerdir.

Lale kubbeli, lale minareli camisiyle Rusya’da İslam’ın merkezi

Ufa’nın en görülmeye değer eserlerinden birisi ise Lala Tulpan Mescididir. Bu cami, mimari olarak lale şeklinde yapılmıştır. Ortadaki büyük kubbesi ve iki minaresiyle yukarıdan yapılan çekimlerde üç adet lale görünümü sergilemektedir. Bilindiği gibi Rusya yaklaşık yirmi yedi milyon Müslüman nüfus barındırmaktadır. Bu özelliğiyle kendisi Müslüman olmayan devletler arasında en yüksek Müslüman nüfusa sahip olanıdır. İşte bu yirmi yedi milyonluk Rusya Müslümanlarının müftülük merkezi bu şehirdir.

Her geçen gün daha da büyüyen Ufa’da yoğun bir Tatar-Başkurt nüfusu yaşamaktadır.  Rusya’nın birçok şehri gibi burada da hiç Rusça ya da İngilizce bilmeseniz bile Türkçe olarak anlaşma imkânı bulmak olasıdır.

Trans-Sibirya gezisi ve Başkurdistan yolculukları için bizimle iletişime geçiniz: