Trans Sibirya – Tataristan Kazan

Trans-Sibirya turlarının olmazsa olmazları arasında Tataristan Kazan da bulunmaktadır. Kazan Kremlini’nden Bauman Caddesi’ne, Eski Tatar Mahallesinden İdil Nehrine…  Eski Bolgar Hanlığı’ndan Sviyajsk Adasına; Bütün İnançlar Merkezi’nden Ekiyet (Kukla) Tiyatrosuna…

Trans-Sibirya gezisi Türk-Tatar tarihinin kalbinden de geçmektedir.  Artık Rus kültürü ile birlikte Türkî kültür de yüksek derecede gözlemlenebilecektir. Kazan, Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti’nin başkentidir. Rusya’nın en yüksek refaha sahip en çok ekonomik değer üreten üçüncü şehridir ve bu özelliğiyle Rusya Federasyonu’nun üçüncü başkenti olarak anılmaktadır. 2005 yılında şehrin bininci kuruluş yılını kutlayan Kazan, Moskova ve St. Petersburg’dan sonra Rusya’nın en popüler turistik şehridir.

Mavi Kubbeli Kul Şerif Camii…

Temeli on ikinci yüzyılda atılmış Kazan Kremlini, Tataristan’ın yönetim merkezi olmasının yanında iki sanat müzesi ve iki büyük dini yapıyı barındırmaktadır. Şehrin en eski kilisesi Blagovesçenskiy Katedrali’nin hemen yanında göz yaşartan hikâyesiyle Süyümbike Kulesi yükselmektedir.

Bunların hemen yanında 2007 yılında, aslına uygun yeniden yapımı bir Türk inşaat firmasınca tamamlanan Kul Şerif Camii minareleri yükselmektedir. Kazan’ın savunması sırasında şehit düşen alim Kul Şerif’in hocalığını yaptığı külliye Rus İşgali sonrası yok edilmiştir. Fakat bugün ismi bir sanat eserinde yaşamaktadır.

Kazan şehrinin İstiklal Caddesi olarak nitelendirilebilecek Bauman Caddesi ise Kazan Kremlini’nden Tukay Meydanı’na uzanmaktadır. Caddenin mimari yapısı ziyaretçileri hayran bırakmakta ve Kaçalov Tiyatro’su gibi önemli bir yapıyı da barındırmaktadır.

İlk Müslüman Türkler İdil Bulgarları

Şehrin adı bilindiği gibi yemek pişirilen kap anlamındaki kazandan gelmektedir ve şehrin kurulu olduğu İdil’in küçük bir kolu olan Kazansu kenarında büyük bir kazan şeklinde nikah dairesi yer almaktadır.

Yine ilk Müslüman Türk devleti olan İdil Bulgarları, bugünkü Tatarların atası olup; Kazan’a çok yakındır. Bugün UNESCO Dünya Mirası listesinde koruma altında olan antik Bulgar şehri ziyaretçilerini beklemektedir. Yine Raif Manastırı ve Sviyajsk Adası da Tataristan’ın görülmeye değer tarihi güzellikleri arasındadır.

Trans-Sibirya Gezisi ve Tataristan Kazan turu için bizimle iletişime geçin: