Trans Sibirya – Novosibirsk

Novosibirsk, adından da anlaşılacağı üzere Sibirya’nın yeni yüzüdür ve giriş kapısıdır. Trans-Sibirya Ekpresinin demiryolu yapımı için 1800’lü yılların son çeyreğinde Ob nehri üzerine inşa edilen köprünün etrafında kurulmuş bir şehirdir. Bir milyonu aşkın nüfusuyla Sibirya bölgesinin en büyük kentidir.  Kalabalık ve genç nüfusu ile gündüz sakin bir şehirken geceleri tam bir eğlence merkezine dönüşmektedir. Eski ismi Novonikolayevsk olan şehir, Sovyetler döneminde bugünkü adını almıştır.

Novosibirsk’e Ekaterinburg’dan yirmi üç saatlik bir tren yolculuğu ile ulaşılır. Şehirde mimarisi ile gözlere ziyafet veren bir Opera binası bulunmaktadır. Lenin caddesi üzerindeki bu bina Moskova’daki Bolşoy Tiyatrosundan sonra en büyük opera olma özelliğini taşımaktadır.  Ainars Rubikis, Dmitri Jurowski gibi müzik direktörlerinin önerliğinde Rus operasında önemli yerini korumaktadır.  Bunun dışında Sovyet mimarisi ile ön plana çıkan Dram Tiyatrosu ve Kızıl Meşale Tiyatroları da başlıca kültür merkezlerindendir.

Antik Mamut kemikleri

Ayrıca şehirde Antik Mamut kemiklerinin sergilendiği bir Tarih ve Etnografya müzesi de bulunmaktadır. Mamut kemikleri dışında eski çağlarda yaşamış canlı türlerine ait önemli bilgilerin de edinileceği müze, tarihin büyüklüğünü gözler önüne serecek cinstendir. Burada, binlerce ikona içeren Sanat Müzesi’ni de anmak yerinde olur.

Trans-Sibirya Tren İstasyonu da görülmeye değerdir. Şehirde yirminci yüzyılda Türkistan-Sibirya hattı da kullanıma açılmıştır. Eski Türk yurtları ile Rusya ve Çin bu şekilde birbirine Novosibirsk Merkez İstasyonu üzerinden bağlanmıştır.

Şehrin ana caddesi tam 7 km uzunluğundadır. Sovyet yönetiminin cetvelle çizdiği bir şehir izlenimi vermektedir. Kaliteli üniversitelere sahiptir ve tıp fakültesi çok ünlüdür. Ob nehri üzerinde hidroelektrik santraller kurulmuştur. Sanayisi çok gelişmiştir, bu nedenle Sibirya’nın Chicago’su olarak adlandırılmaktadır.

Şehirde Hristiyan kültürü yansıtan önemli kilise yapıları mevcuttur. Aleksandr Nevskiy Katedrali, Bizans stili mimarisiyle Sibirya’nın ortasında bir İstanbul havası sezdirecektir. Şehirde ünlü beyaz renkli aslanların da yer aldığı bir hayvan parkı bulunmaktadır. Şehirde çoğu Türki halklardan olan Müslüman bir nüfus da yaşamaktadır ve büyük bir mescit bulunmaktadır.

Trans-Sibirya gezisi ve daha fazla bilgi için bize ulaşın: