Trans Sibirya – Nijni Novgorod

Trans-Sibirya gezilerinin önemli duraklarından Nijniy Novgorod, Rusya’nın en büyük beşinci şehridir. Ünlü klasik yazar Maksim Gorki’nin de doğum yeridir. Hatta bu sebeple Sovyetler Birliği döneminde şehrin adı Gorki olarak anılmıştır. Moskova’ya uzaklığı yaklaşık dört yüz km olan bu Nijniy Novgorod’a trenle ve uçakla ulaşım mümkündür. 1221 yılında Vladimir Knyezi (Çarlık öncesi Rus prensliklerinden birinin yöneticisi) Yuriy Vsevolodoviç tarafından kurulmuştur. Oka ve Volga nehirlerinin birleştiği yerde hayat bulan şehir çarlık döneminde çok önemli bir ticaret şehri haline gelmiştir.

Maksim Gorki’nin şehri…

Maksim Gorki, bu şehirde doğmuş ve üniversite çağına kadar yaşamıştı. Arkasında kendisine üniversite ufku ve okuma azmini kazandıran Yevreinov’u ve bir daha görüşemeyeceğini bilecek kadar yaşlı olan ninesini bırakıp Kazan’a okumaya gitmişti. Şehirde tahmin edeceğiniz gibi Maksim Gorki Evi müze olarak ziyaret edilebilmektedir.

Yine Novgorod Oblastı’nın başkenti olan şehir Nijniy Kremlinine ev sahipliği yapmaktadır. Altı yüzden fazla tarihi ve kültürel güzelliğe sahip olan şehrin turistik unsurları hakkında şu bilgilere göz atmak faydalı olacaktır: Üçü akademi hizmeti veren on dört tiyatro, doksan dokuz kütüphane, sekiz büyük müze bulunmaktadır.

Avrupa’nın en çok basamaklı merdiveni; Çakalov Merdiveni

Novgorod Şehir müzesi şehrin hem Çarlık, hem de Sovyet dönemine ışık tutmakla beraber; şehir kurulmadan evvel buraya yapılan küçük çaplı Bulgar-(Tatar)-Türk akınlarına dair eserler de barındırmaktadır. Buna ek olarak popüler sanat sevenler için açılan bir Sanat Müzesi de ziyaretçilerini beklemektedir.

Tarihi ve en büyük caddesi ise Bolşaya Pokrovskaya ismini taşımaktadır. Trafiğe kapalı olan bu cadde, Avrupa’nın en fazla basamağa sahip merdivenleri olan Çakalov Merdivenlerini barındırmaktadır. Harika mimari eserlerle dolu bu caddeden Volga Nehri kenarında yerel dilde Naberejnaya denilen yürüyüş parkuruna varılmakta ve eşsiz Volga manzarası adımlanabilmektedir.

Şehirde bulunan 1696-1726 yılları arasında inşa edilen Rajdesvenskaya Kilisesi de görülmeye değerdir. Yine Pechersyk Manastırı da Rusya’nın en eski manastır yapıları arasındadır. Straganof Kilisesi de görülmeye değer yapılardan biridir. Şehirde Müslüman nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda camiler de bulunmaktadır.

Nijniy Novgorod’u da kapsayan Trans-Sibirya turlarımız için bizimle iletişime geçin: