Trans Sibirya – Moskova

Trans-Sibirya gezisi söz konusu olduğunda Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova da en önemli uğraklardan birini teşkil eder. Moskova, eğer Petersburg tercih edilmezse turun başlangıç noktası da olabilir. Dünyanın en büyük iki devletinden birinin yönetim merkezi ve en kalabalık şehirlerinden bir tanesini görmek, Sibirya öncesi sizi tura ısındıracaktır.

Eğer tura St. Petersburg’tan başlanmışsa klasik bir tren yolculuğu ile yaklaşık dokuz ya da on saatte; hızlı tren tercih edilirse üç buçuk saatte Moskova’ya varılır. Eğer, Moskova’dan başlanacaksa direk Moskova’ya gelinerek şehir turu ile Trans-Sibirya Gezisine start verilir.

Kızıl Meydan ve Kremlin:  Çarlık, Sovyetler, Rusya Federasyonu…

 

Günümüzde Rusya Federasyonu’nun başkenti olan Moskova, Rus tarihinde çeşitli yönetimlere başkentlik yapmış bir şehir. Çarlık Rusya’sının öncülü olan Moskova Knezliği ile başlayan başkentlik macerası, Çarlık döneminde iki yüz yıl kadar kesintiye uğradı. Fakat yirminci asrın başında Sovyetler Birliği’nin kurulması ile hala sürdürdüğü bu unvanını geri kazandı.

Tabi ki Moskova’nın en önemli merkezi Kızıl Meydan. Buradaki Aziz Vasil Katedrali, dünyanın en ünlü yapıları arasında yer almaktadır.  Korkunç İvan tarafından 1555-61 yılları arasında inşa ettirilmiştir. Soğan şeklindeki renkli kubbeleriyle o kadar ünlüdür ki Rusya Federasyonu’nun yönetim merkezi Kremlin’le karıştıranlar bile olmaktadır.

Kremlin Sarayı güneyine Moskova nehrini, doğusuna Kızıl Meydan ve Aziz Vasil Katedralini; batısına ise Alexander Bahçesini almıştır. Kızıl Meydan ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir.

Moskova Metrosu, Lenin’le yüz yüze gelmek, Nazım’ı ziyaret etmek…

Sıklıkla dünyanın en pahalı şehri olarak gösterilen Moskova’da Kızıl Meydan içerisinde Lenin mozolesi de bulunmaktadır. Burada ziyarete açık saatlerde Sovyetler Birliği kurucusu Lenin’in cenazesi sergilenmektedir. Tarih Müzesi ve Ünlü Bolşoy Teatr (Büyük Tiyatro) da Moskova’nın en görülesi mekanları arasındadır. Arbatsky ise muhakkak görülmesi gereken en ünlü caddesidir.

Moskova’da yapılabilecek önemli etkinliklerden birisi de ünlü Türk şair Nazım Hikmet’in kabrini ziyaret etmek olacaktır. Tabi zengin mimarisi ve 200’ü aşkın durağıyla ünlü Moskova metrosunu ziyaret etmeden de olmaz. Metro duraklarına indiğinizde duvarların ardından boşlukta yankı sesleri duyup duymayacağınıza odaklanın; bakalım iddia edildiği gibi Stalin’in II. Dünya Savaşı’nda yaptırdığı sığınakların sesini duyabilecek misiniz? Ve bir tavsiye; Rusça’da “durak” kötü bir anlama geldiğinden Türkçe konuşurken bu kelimeyi kullanmamaya dikkat edin.

Moskova’yı da kapsayan Trans-Sibirya turlarımız için bizimle iletişime geçin: