Trans Sibirya – Krasnoyrask

Trans-Sibirya gezisinin önemli uğraklarından Krasnoyarsk, Sibirya’nın orta kısmında en önemli sanayi şehirlerindendir. Yenisey nehrinin üzerine kurulan şehrin adı Türkçe’den gelmektedir. Eskiden, Sibirya Türkleri tarafından Kızıl Yar denmekteydi. Ruslar, kızıl kelimesinin Rusça’sı “krasnıy” ile Türkçe’de “dik tepelik” manasına gelen yar kelimesini birleştirerek şehre hitap etmeye başladılar. Şehir statüsünü kazandıktan sonra –sk eki alarak bu günkü halini buldu.

 

Aynı zamanda Rusya’nın Yakutistan ile birlikte en geniş yönetim birimlerinden Krasnoyarsk oblastının başkentidir. Bir milyonun üzerindeki nüfusuyla dikkat çekmektedir. Trans-Sibirya ekspresi sayesinde ulaşımın kolaylaşması ile oldukça gelişmiş ve önemli bir sanayi merkezi haline gelmiştir. Bir sanayi merkezi olmasına karşın, oldukça korunmuş harika doğası ile de dikkat çekmektedir. Yenisey nehrinin manzarası ve sık ağaçlıklar doğa severler için bulunması zor manzaralar anlamına gelmektedir.

Sibir Türklerinin Kızılyar’ı, Kızıl Rusya’nın gizli bölgesi

Novosibirsk’ten Krasnoyarsk’a trenle yapılan on iki saatlik bir yolculukla ulaşılıyor. Gece binip sabah şehirde olmak en verimli yolculuk biçimi olarak ön plana çıkmaktadır. Tam bir Sovyet şehri görünümü veren Krasnoyarsk, uzun yıllar Sovyetler Birliği’nin askeri sırlarına sahne oldu. 1991 yılına kadar şehre giriş, tıpkı bir diğer Trans-Sibirya rotası Vladivostok gibi özel izinlere tabi idi. Şimdilerde de bazı bölgelere girişte özel izin prosedürü sürmekte olsa da şehre girişler serbesttir.

On rubledeki köprü

Rus para birimi rubledir ve on rublelik banknotta Krasnoyrarsk’taki Yenisey Köprüsünün resmi bulunmaktadır. Şehir tam bir köprüler şehridir. Bunun yanında Yenisey’in gücü hidroelektrik olarak kullanılmaktadır. Krasnoyarsk’ta nehir manzarası eşliğinde muhteşem bir baraj gezisi de sizleri bekliyor olacak. Yemyeşil Sibirya doğasını deneyimleyebileceksiniz. Şehirde, eski Mısır eserlerini anlatan bir müze de bulunmaktadır.

Astafyev’in Evi

Krasnoyarsk aynı zamanda Sovyet yazar Viktor Astafyev’in müze evine de ev sahipliği yapmaktadır. Krasnoyarsk doğumlu yazar, Vologda grubu yazarları olarak bilinen dostları Sergey Vikulov ve Yevgeniy Nosov ile Moskova’daki Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsünde tanıştı. II. Dünya Savaşı’nda Sovyet ordusunda da gösterdiği kahramanlıkla Rus halkının kalbinde önemli bir yer kazanmıştır.

İlk kitabı “Eski Meşe” ile Avrupa dillerinde de çevrilerek şöhret kazanan Astafyev, çeşitli şehirlerdeki tiyatrolarda kompozitör olarak da çalıştı. Sovyet Yazarlar Birliği üyesi olan Astafyev, Maksim Gorki edebiyat ödülüne de 1975 yılında layık görülmüştür. Rusya Federasyonu kurulmadan önce 1989’da Boris Yeltsin’in Krasnoyarsk’ta ziyaret edip görüşlerini aldığı Astafyev, 2001 yılında bu şehirde yaşama veda etmiştir.

Trans-Sibirya gezisi ve Krasnoyarsk hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçiniz: