Trans Sibirya – Khabarovsk

Khabarovk ya da Habarovsk, Moskova’nın 8500 km doğusunda yer alır. Rusya’nın Çin ve Kuzey Kore sınırında yer alır. Dünyanın en uzun dokuzuncu nehri olan Amur üzerine kuruludur. İsmini kaşif Yeforev Habarov’dan almıştır. Beş bin ruble üzerinde fotoğrafı olan Nikolay Muravyov-Amursky’nin heykeli de bu şehirdedir. Ünlü Rus sinemacı Sergey Vladimiroviç Bodrov ile olimpiyatlarda atıcılık dalında başarılarıyla ünlü Ukraynalı sporcu Olena Kosteviç, Habarovsk’ta yetişmiş ünlü simalardan sadece birkaçıdır.

Şehrin nüfusu yaklaşık 600 bindir. Şehir merkezi küçük çaplı tepeliklerden oluşmuştur. Habarovsk’tan kalkan bir gemi, pasifik okyanusuna kadar ulaşabilir; tabi Amur nehrinin donuk olmadığı aylarda. Habarovsk’a trenle gitmek mümkündür. Vakti kısıtlı müşterilerimiz için de İrkutsk’tan dört saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşılabilir.

Beş bin rublenin üzerindeki Muravyov ve Habarovks köprüsü

Habarovsk Rus Çarlığı’nın askeri ihtiyaçları neticesinde 1858 yılında bir askeri üs olarak kurulmuştur. Bölgeye ilk gelen Rus kaşif ve yayılmacı Jerofey Pavloviç Khabarov’un  adıyla anılan bölge, 1895’te resmi olarak bu adı almıştır.

Şehrin bir diğer önemli figürü ise Nikolay Muravyov-Amursky’dir. St. Petersburg doğumlu bir asilzade olan Muravyov-Amursky, ilk askeri başaılarını 1828-29 Türk-Rus savaşı sırasında kazandı.  Karadeniz yakınlarında ve Tula’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra İrkutsk merkezi olmak üzere Sibirya görevine atanan Muravyov Çin ve Japonya’ya karşı Rusya’nın bölgedeki en üst yetkilisi oldu. Habarovsk’un sembolü olan köprü de Amur nehri üzerine onun döneminde yapılmıştır.

Dilekleri gerçeğe çeviren kaplumbağa

Habarovsk şehrine Çin hükümeti tarafından hediye edilen kaplumbağa heykeli ise halk arasında çok ünlü. Çünkü ona dokunarak dilenen dileklerin gerçek olacağına inanılıyor. Yapı ise aslen bir mezar taşı.

Mevcut Habarovsk şehri sağlam bir altyapıya sahip. Sanayisi oldukça gelişmiş ve hem iç hatlar hem de başta Çin, Kore ve Japonya olmak üzere dış hatlara açık bir havaalanı çalışıyor. Nüfusunun yüzde yetmiş beşi sanayi üzerine çalışan Habarovsk, milyonlarca dolarlık iç ve dış yatırım çekmektedir. Ayrıca yoğun bir Ukraynalı nüfusu da barındırmaktadır.

Kuruluşu itibarıyla genç sayılabilecek Habarovk şehri, eski çağlarda da insan yaşamına evsahipliği yapmıştı. Bunun delilleri Habarovsk yakınlarında bulunan mağara resimleridir. Şehirdeki kalabalığa rağmen McDonalds ve Burger King’in burada şube açmadığını da belirtelim. Kapitalizmden uzak tam bir Sovyet şehri yani.

Transs-Sibirya gezisi için firmamızla iletişime geçin: tatkazantravels@mail.ru veya Whatsapp : +79625632236