Trans Sibirya – Baykal Gölü

Dünyanın en derin ve en büyük gölü Baykal, Trans-Sibirya gezilerinin önemli uğraklarından biridir. Güney Sibirya’da İrkutsk ile Buryatya Federal Cumhuriyeti arasında kalmaktadır. İsminin Saha Türkleri’nde “deniz, bolluk, su bolluğu, büyük deniz, okyanus” anlamlarına gelen “baygal, baaygal, bayagal” kökeninden geldiği düşünülektedir. Bilindiği gibi eski Türklerin yerleşim yerlerinden biri Baykal Gölü çevresidir.

Baykal gölünün yüzölçümü üzerindeki adalar hariç 32 km kareye yaklaşır ve ölçülebilen en yüksek derinliği deniz seviyesinin 1285 metre aşağısındadır. En geniş yeri 80 km’ye yaklaşır. Göl, dünyanın en büyük kıta yarıklarından biridir aynı zamanda ve yaklaşık 30 milyon yaşındadır. Birçok endemik (başka hiçbir yerde olmayan) canlı türlerinin yanında sadece Baykal’da yaşayan Baykal foklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Roosevelt için yapılan yol

Baykal gölüne gitmek için İrkutsk şehrinden yaklaşık bir buçuk saat süren hoş bir otobüs yolculuğu yapılmaktadır. Tabi, arada Talsty köyüne de uğramak gerek.

İrtkurts Baykal arası yapılan karayolunun ilginç bir hikâyesi var. Yalta konferansı için Kırım’a kadar gelen ABD başkanı Roosevelt’in Baykal Gölü’ne olan ilgisi haber alınmış. Roosevelt de burayı ziyaret etmek istemiş. Sovyet Yönetimi, ola ki ziyaret eder diye İrkutsk-Baykal arasında yepyeni ve manzarası harika olan bu yolu yaptırmış. Gelin görün ki, Roosevelt’in bu dileği gerçekleşememiş.

Dünyadaki içme suyunun beşte biri Baykal’da

Baykal’daki gezimiz sırasında siz değerli müşterilerimizi eşsiz bir teleferik deneyimi bekliyor. Tırmanılan yüksek tepeden Baykal’ı panoromik olarak görebileceksiniz. Baykal müzesi de gölün yapısını, özelliklerini, tarihini ve eski çağlardan beri hangi canlı türlerinin yaşadığını anlatıyor olacak.

Baykal gölü üzerindeki gemi turu ve gemide yenecek balık yemekleri yolculuktan yorulmanıza izin vermeyecek. Çünkü menüde Baykal’ın balıkları da olacak.

Baykal’ın suyu o tertemiz. İçerisinde iyi huylu bakteri oranı yüksek ve bu nedenle yaşamı sona eren bir canlıdan bir gün sonra eser kalmıyor. Ve bu su o kadar çok ki, gölü boşaltmaya kalkışılması durumunda tahliye işlemi en iyi tahminle dört yüz yıl sürer… Göl etrafında gezmek ve araştırma yapmak ise Rusya Federasyonu kanunlarınca özel izinlere tabi.

Baykal, yılın yedi ayı donuk vaziyette oluyor ve üzerinde kar araçları ile yolculuklar yapılabiliyor. Ayrı bir güzelliğe sahip bu mevsimde, çünkü kristalleşmeler gözle görülebiliyor. Konaklama Baykal kasabasındaki ahşap bir otelde yapılıyor.

Baykal gölü ve Trans-Sibirya gezisi için bizimle iletişime geçiniz: tatkazantravels@mail.ru veya Whatsapp : +79625632236